Skip to content

70 Gentian StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block474
Lot33
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM031

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
37%
Improvement Value:$65,200
63%
Total Assessment$104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,194+6.6%
2024$2,997+12.7%
2023$2,660+3.9%
2022$2,560+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft680DeedBook 13667, Page 5344

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 5414, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1950