Skip to content

191 Daniels AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1953

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block49
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
30%
Improvement Value:$88,300
70%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,871+6.6%
2024$3,632+12.7%
2023$3,224+3.9%
2022$3,103+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 13250, Page 568Recorded11/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953