Skip to content

306 Ridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Last Sale Date
Jul 30, 1998

Property Information

Block516
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page3603

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage1.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
43%
Improvement Value:$44,000
57%
Total Assessment$77,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,369+6.6%
2024$2,223+12.7%
2023$1,973+3.9%
2022$1,899+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5630, Page 540

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4584, Page 261

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4584, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1940