Skip to content

7 Sherman TerrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block526
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM038

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
34%
Improvement Value:$73,900
66%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,430+6.6%
2024$3,218+11.0%
2023$2,900+3.9%
2022$2,791+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft848DeedBook 13596, Page 1465Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4730, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1945