Skip to content

210 Phillips AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block52
Lot45
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,100
31%
Improvement Value:$78,200
69%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,473+6.6%
2024$3,259+12.7%
2023$2,893+3.9%
2022$2,784+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 6490, Page 910

Property Sale

SaleMulti
$143,300
DeedBook 6310, Page 453

Property Sale

SaleMulti
$76,400
DeedBook 5600, Page 947

Property Sale

SaleMulti
$60,500
DeedBook 3655, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1935