Skip to content

128 Trenton RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 22, 2006

Property Information

Block530
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM040

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
17%
Improvement Value:$160,500
83%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+6.6%
2024$5,571+12.7%
2023$4,945+3.9%
2022$4,759+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,064DeedBook 6453, Page 302

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 6051, Page 95

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3609, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1900