Skip to content

53 Millview RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block547
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM041

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
26%
Improvement Value:$112,000
74%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+6.6%
2024$4,354+12.7%
2023$3,865+3.9%
2022$3,720+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 13366, Page 3783

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 6608, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3274, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1940