Skip to content

140 Lester StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1982

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 27, 2009

Property Information

Block563
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM042

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$150,400
79%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+6.6%
2024$5,476+12.7%
2023$4,861+3.9%
2022$4,678+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,931DeedBook 6664, Page 582

Property Sale

SaleMulti
$194,900
DeedBook 6189, Page 566

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5907, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1982