Skip to content

610 Cabot DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1957

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block578
Lot17
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM044

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage863
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
31%
Improvement Value:$87,000
69%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,850+6.6%
2024$3,612+12.7%
2023$3,207+3.9%
2022$3,086+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft863DeedBook 13737, Page 9593

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 6682, Page 61

Property Sale

Sale
$52,700
DeedBook 6636, Page 713

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 6428, Page 971

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 6060, Page 204

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5941, Page 898

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957