Skip to content

4 Spruce BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1954

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Jul 5, 2021

Property Information

Block583
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM044

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage863
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
32%
Improvement Value:$83,300
68%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,733+6.6%
2024$3,503+12.7%
2023$3,110+3.9%
2022$2,993+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,500

To:

Sq Ft863DeedBook 13546, Page 7230

Property Sale

Sale
$87,400

From:

To:

Sq Ft863DeedBook 13270, Page 8750Recorded4/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954