Skip to content

523 Laurel BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1953

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block589
Lot25
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM045

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage921
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
26%
Improvement Value:$103,000
74%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,279+6.6%
2024$4,015+12.7%
2023$3,564+3.9%
2022$3,430+24.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft921DeedBook 13538, Page 4632

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft921DeedBook 13422, Page 35Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 6586, Page 514

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5793, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1953