Skip to content

62 Horizon RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Dec 6, 2017

Property Information

Block590
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM045

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
20%
Improvement Value:$161,400
80%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,179+6.6%
2024$5,798+12.7%
2023$5,147+3.9%
2022$4,953+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

To:

Sq Ft2,051DeedBook 13315, Page 6097

Property Built

Built

Year Built: 1974