Skip to content

313 Mohawk TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block626
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM048

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
25%
Improvement Value:$112,300
75%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,601+6.6%
2024$4,317+12.7%
2023$3,832+3.9%
2022$3,688+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 13423, Page 48

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 13235, Page 5837Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3380, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1974