Skip to content

4 Talladega TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$244,500
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block639
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM049

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
23%
Improvement Value:$125,400
77%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,002+6.6%
2024$4,694+12.7%
2023$4,167+3.9%
2022$4,010+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$244,500

To:

Sq Ft1,444DeedBook 13637, Page 7668

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6730, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1975