Skip to content

5 Etowah TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1955

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block639
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM049

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
28%
Improvement Value:$97,900
72%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,168+6.6%
2024$3,911+12.7%
2023$3,472+3.9%
2022$3,342+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 13268, Page 1900

Property Sale

Sale
$116,200
DeedBook 6796, Page 199

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3661, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1955