Skip to content

26 Tensaw DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 15, 1992

Property Information

Block644
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM049

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
29%
Improvement Value:$124,200
71%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+6.9%
2024$4,795+13.4%
2023$4,228+4.1%
2022$4,060+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4382, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1970