Skip to content

450 Salvia StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1919

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block64
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM004

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
63%
Improvement Value:$31,800
37%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,667+6.6%
2024$2,502+12.7%
2023$2,221+3.9%
2022$2,138+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 13302, Page 9241

Property Sale

Sale
$57,750
DeedBook 13077, Page 4025

Property Sale

SaleMulti
$119,400
DeedBook 4108, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3250, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1919