Skip to content

9 Atsuwegi TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1969

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block651
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM050

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
25%
Improvement Value:$113,300
75%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+6.6%
2024$4,346+12.7%
2023$3,858+3.9%
2022$3,713+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 13615, Page 9062

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,236DeedBook 13581, Page 3247Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$145,500

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 13196, Page 2830Recorded11/2/2015

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 6252, Page 184

Property Sale

Sale
$72,754
DeedBook 6052, Page 29

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4086, Page 286

Property Sale

Sale
$47,871
DeedBook 2802, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1969