Skip to content

309 Chippewa TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1981

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block665
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM051

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,993
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
22%
Improvement Value:$183,900
78%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,243+6.6%
2024$6,796+12.7%
2023$6,033+3.9%
2022$5,806+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,993DeedBook 13593, Page 6190

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 6560, Page 750

Property Sale

Sale
$147,900
DeedBook 5858, Page 133

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3850, Page 236

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 3112, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1981