Skip to content

403 Rugby StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block68
Lot29
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
23%
Improvement Value:$130,000
77%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,149+6.6%
2024$4,832+12.7%
2023$4,289+3.9%
2022$4,128+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 13332, Page 2123

Property Built

Built

Year Built: 1972