Skip to content

332 Bayberry StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1994

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block68
Lot47
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$182,200
82%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,810+6.6%
2024$6,390+12.7%
2023$5,673+3.9%
2022$5,459+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 13687, Page 9351

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,710DeedBook 13494, Page 2362Recorded12/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5828, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4633, Page 276

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 33870, Page 153