Skip to content

505 Washington BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block690
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
20%
Improvement Value:$161,400
80%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,176+6.6%
2024$5,795+12.7%
2023$5,144+3.9%
2022$4,951+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,660DeedBook 13592, Page 4960Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 6790, Page 122

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6325, Page 221

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 5835, Page 751

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5809, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1955