Skip to content

440 Virginia DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block691
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$149,500
80%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,747+6.6%
2024$5,393+12.7%
2023$4,787+3.9%
2022$4,607+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4555, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1973