Skip to content

102 New Jersey RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1952

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block700
Lot19
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,900
33%
Improvement Value:$85,500
67%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,935+6.6%
2024$3,693+12.7%
2023$3,278+3.9%
2022$3,155+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft890DeedBook 6409, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 6227, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4993, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$51,450
DeedBook 3292, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1952