Skip to content

216 W Virginia RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1989

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block700
Lot27
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
28%
Improvement Value:$97,300
72%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,147+6.6%
2024$3,891+12.7%
2023$3,454+3.9%
2022$3,324+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,034DeedBook 13253, Page 5310

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook ER68, Page 814

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6423, Page 472

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 6081, Page 376

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 4991, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$62,398
DeedBook 3794, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 2947, Page 231