Skip to content

103 New Jersey RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1964

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block701
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
20%
Improvement Value:$156,800
80%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+6.6%
2024$5,663+12.7%
2023$5,027+3.9%
2022$4,838+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13772, Page 8796

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft1,888DeedBook 13447, Page 5496Recorded6/6/2020

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 6710, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1964