Skip to content

111 New Jersey RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block701
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$147,900
80%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,698+6.6%
2024$5,346+12.7%
2023$4,746+3.9%
2022$4,568+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13370, Page 6333

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13334, Page 6988Recorded5/17/2018

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 6806, Page 255

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6738, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 5010, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3994, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 2771, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1970