Skip to content

1100 New York RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1956

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block704
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
23%
Improvement Value:$120,600
77%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803+6.6%
2024$4,507+12.7%
2023$4,001+3.9%
2022$3,850+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 13368, Page 7245

Property Sale

SaleMulti
$152,900
DeedBook 6275, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 5918, Page 666

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4230, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 2935, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1956