Skip to content

327 W Virginia RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$147,124
Last Sale Date
Feb 12, 2008

Property Information

Block704
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,100
21%
Improvement Value:$133,800
79%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,207+6.6%
2024$4,886+12.7%
2023$4,338+3.9%
2022$4,174+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$147,124

To:

Sq Ft1,928DeedBook 6558, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$120,900
DeedBook 6473, Page 834

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 6242, Page 926

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 5388, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 4779, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1970