Skip to content

703 Rugby StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1993

Last Sale Price
$215,700
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block71
Lot29
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
22%
Improvement Value:$132,800
78%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+6.6%
2024$4,912+12.7%
2023$4,361+3.9%
2022$4,197+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,700

To:

Sq Ft1,288DeedBook 13541, Page 9731

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5275, Page 148

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 4668, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1993