Skip to content

213 Montana TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2023

Property Information

Block723
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
20%
Improvement Value:$154,900
80%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+6.9%
2024$5,306+13.3%
2023$4,682+4.1%
2022$4,497+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 6221, Page 259

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4446, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1978