Skip to content

102 New Hampshire RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 31, 1990

Property Information

Block728
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$152,000
80%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+6.6%
2024$5,464+12.7%
2023$4,851+3.9%
2022$4,668+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4155, Page 251

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 3419, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1968