Skip to content

305 Massachusetts RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2012

Property Information

Block734
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
18%
Improvement Value:$182,200
82%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+6.6%
2024$6,393+12.7%
2023$5,675+4.1%
2022$5,452+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 6281, Page 172

Property Sale

Sale
$118,100
DeedBook 5468, Page 151

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4673, Page 318

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 3817, Page 327

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 3674, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1968