Skip to content

313 Louisiana TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block739
Lot16
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
21%
Improvement Value:$150,100
79%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+6.6%
2024$5,479+12.7%
2023$4,863+3.9%
2022$4,681+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 13205, Page 986

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 6733, Page 896

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6286, Page 107

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 5817, Page 398

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 3904, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1974