Skip to content

316 Kentucky TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$32,600
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block740
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
21%
Improvement Value:$153,000
79%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+6.6%
2024$5,559+12.7%
2023$4,935+3.9%
2022$4,749+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$32,600
DeedBook 5667, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1972