Skip to content

519 New Jersey RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block744
Lot21
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$147,000
79%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670+6.6%
2024$5,321+12.7%
2023$4,723+3.9%
2022$4,545+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 13328, Page 4892

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 4217, Page 213

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 3235, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1968