Skip to content

521 New Jersey RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968
Vacant Land

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block744
Lot22
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description2SF FIRE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$38,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,165+6.6%
2024$1,093+12.7%
2023$970+3.9%
2022$934+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13353, Page 5404

Property Sale

Sale
$197,725
DeedBook 6611, Page 284

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4744, Page 31

Property Sale

Sale
$52,400
DeedBook 4586, Page 113

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 3490, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1968