Skip to content

308 Colorado TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block747
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description2SF-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
20%
Improvement Value:$172,800
80%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,334+6.9%
2024$5,928+13.3%
2023$5,234+4.1%
2022$5,028+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,200
DeedBook 4780, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1994