Skip to content

502 Connecticut RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Jun 17, 2003

Property Information

Block747
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
24%
Improvement Value:$155,500
76%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+6.6%
2024$5,876+12.7%
2023$5,216+3.9%
2022$5,020+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 6074, Page 668

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4027, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1968