Skip to content

407 Colorado TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1998

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block748
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$182,400
82%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,817+6.6%
2024$6,396+12.7%
2023$5,678+8.9%
2022$5,214+4.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 13684, Page 944

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 6361, Page 271

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 6136, Page 327

Property Sale

Sale
$139,800
DeedBook 5609, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1998