Skip to content

404 N Carolina TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 2000

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block689
Lot18
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
17%
Improvement Value:$182,100
83%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,746+6.6%
2024$6,330+12.7%
2023$5,619+3.9%
2022$5,408+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500

To:

Sq Ft1,464DeedBook 13367, Page 6891

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 13367, Page 6884Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 6316, Page 835

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 6186, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 5751, Page 205

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5681, Page 223

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5483, Page 235