Skip to content

415 Florida TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1971

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block759
Lot22
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$140,500
79%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,471+6.6%
2024$5,134+12.7%
2023$4,557+3.9%
2022$4,386+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 13552, Page 1459

Property Sale

Sale
$235,900
DeedBook 6475, Page 704

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6207, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1971