Skip to content

169 Juliustown RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Date
Jan 7, 2017

Property Information

Block774
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM062

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
26%
Improvement Value:$105,000
74%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,322+6.6%
2024$4,055+12.7%
2023$3,600+3.9%
2022$3,464+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950