Skip to content

251 Sassafras StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block80
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$106,600
74%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,432+6.6%
2024$4,159+12.7%
2023$3,692+3.9%
2022$3,553+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5819, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 4695, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1994