Skip to content

236 Tulip StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1997

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block82
Lot49
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
17%
Improvement Value:$187,800
83%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,921+6.6%
2024$6,494+12.7%
2023$5,765+3.9%
2022$5,548+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,138DeedBook 13532, Page 8616

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6648, Page 430

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 6108, Page 444

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5850, Page 618

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5423, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1997