Skip to content

227 Tulip StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1996

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block83
Lot17
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,379
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
24%
Improvement Value:$122,600
76%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+6.6%
2024$4,619+12.7%
2023$4,100+3.9%
2022$3,946+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

To:

Sq Ft1,379DeedBook 13727, Page 2129

Property Sale

SaleMulti
$94,295
DeedBook 5138, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1996