Skip to content

295 Mt Misery RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block850
Lot18
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM079

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,509
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
24%
Improvement Value:$159,000
76%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+6.6%
2024$6,031+12.7%
2023$5,354+3.9%
2022$5,152+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

DeedBook 13217, Page 8204Recorded4/15/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1971