Skip to content

109 Spruce BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block586
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM045

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
23%
Improvement Value:$128,000
77%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+6.6%
2024$4,803+12.7%
2023$4,264+3.9%
2022$4,103+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 4244, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1974