Skip to content

12 Ridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block894
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM083

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
12%
Improvement Value:$244,600
88%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,018+7.0%
2024$7,492+5.6%
2023$7,095+3.9%
2022$6,828+8.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975