Skip to content

436 Cherry AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block97
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM006

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
26%
Improvement Value:$108,900
74%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,533+6.6%
2024$4,254+12.7%
2023$3,776+3.9%
2022$3,634+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,101DeedBook 13164, Page 288

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 13126, Page 1020Recorded5/28/2014

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 6463, Page 8

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 2784, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1950